آموزش آنلاین استراتژی اسکلپ انس طلا

skalp selene

سیگنال رایگان اونس طلا

طلا

ارز دیجیتال چیست؟ مراحل فرآیند استخراج ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ مراحل فرآیند استخراج ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال به عنوان پدیده‌ای نوظهور با کاربردهای فراوان می باشد. نیاز به شناخت و کسب آگاهی درباره ‌شان بیش از هر زمانی است. ارز دیجیتال یا رمزارز نوعی پول مجازی است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده. و معمولاً به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. رمزارزها می‌توانند مانند سایر ارزهای فیات (بدون پشتوانه) قابلیت مبادله، انجام تراکنش، خرید آنلاین و … داشته باشند.

بیت‌ کوین، اتریوم، لایت‌ کوین، بایت‌ کوین، بیت کوین کش، ریپل، مونرو، استلار، ورج و دیگر آلت کوین ها انواع رمز ارز هستند. بانک‌ها، موسسات مالی، دولت‌ها و سرمایه‌گذاران زودتر از باقی افراد، متوجه این ارزها شده‌اند. اینها علاوه بر اینکه به اهمیت و ظرفیت ارز دیجیتال پی برده‌اند. از حضور این بازیگر تازه‌ وارد در بازار کمی احساس ترس و دل‌نگرانی هم پیدا کرده‌اند. با وجود تمام حرف و حدیث‌هایی که درباره جانشینی انواع ارز دیجیتال با ارزهای حقیقی مطرح می‌شود. با توجه به تخصصی بودن بیش از حد ساز و کار انواع ارز ها باید کفت. همه چیز درباره این ارزها در حد حدس و گمان است. حتی دولت‌ها کارشناسان و افراد خبره در دنیای اقتصاد، تجارت ازاطلاعات کافی در این زمینه برخوردار نیستند.

پیدایش انواع ارز دیجیتال

در دنیای دیجیتال به بیت‌کوین توجه زیادی می‌شود. این ارز، قیمت‌ ارزهای دیگر را تعیین می‌کند و روی مسیری که ارزهای دیگر دیجیتالی طی می‌کنند، اثرات فوق‌العاده‌ای دارد. این پدیده، در واقع به عنوان اختراعی در کنار یک اختراع دیگر، پا به دنیای ارزها گذاشت. بیت‌کوین، معروف ترین ارز دیجیتالی است که خالق آن، فردی ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو است. هویت این فرد کاملا مشخص نیست. فرضیه‌هایی وجود دارد که شاید این فرد، نامی جعلی برای گروهی از افراد باشد. که اقدام به تولید و طراحی نخستین ارز دیجیتال یعنی بیت‌کوین کرده‌اند.

ساتوشی ناکاموتو

ویتالیک بوترین خالق اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا معتقد است. که ناشناس بودن در کسب‌ و کاری که هیچ شخصیت مرکزی ندارد، مزایایی واقعی به همراه دارد. این موضوع از ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال نشأت می‌گیرد. ساتوشی هر که هست، با شاهکار خود دنیای مالی و اقتصادی را دگرگون کرده است. و تغییر دنیای مالی می‌تواند به تغییر تمام دنیا منجر شود.
از ساتوشی ناکاموتو اکنون فقط تعداد زیادی گفتگوی اینترنتی به ‌جا مانده است. خالق گمنام بیت کوین تا اواخرسال ۲۰۱۰ برای پیش‌برد اختراع خود، به‌صورت متنی و آنلاین با جامعه ارتباط برقرار می‌کرد. تا اینکه در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰ پس از انتشار آخرین پست خود برای همیشه ناپدید شد.

ناکاموتو در هنگام بحث در مورد مسائل فنی هیچ اطلاعات شخصی از خود را افشا نکرده‌است. اما در گزارشی که در سال ۲۰۱۲ منتشر کرده، ادعا کرد که مردی ۳۷ ساله است. که در ژاپن زندگی می‌کند. اما او از در مستند نویسی نرم‌افزار همچنین پیام‌ها در فروم، انگلیسی کامل و روان استفاده میکرد. این مطلب هویت ژاپنی او را زیر سؤال برد.

ساتوشی ناکاموتو و یک میلیون بیت کوین

گفته شده، ساتوشی ناکاموتو در حال حاضر حدود یک میلیون بیت کوین در اختیار دارد. که می تواند وی را در لیست یکی از ثروتمندترین شخصیت های جهانی قرار دهد. ولی مدت بسیار زیادی است که کیف پول حاوی این مقدار بیت کوین هنوز باز نشده است. البته ناشناس ماندن مخترع بیت کوین دلهره هایی را نیز در دل سرمایه گذاران این ارز دیجیتال ایجاد می کند. از جمله اینکه اگر روزی وی تمام یک میلیون بیت کوین خود را بفروشد، بازار دچار ریزش قیمتی می شود. بسیاری از کارشناسان حوزه کریپتوکارنسی معتقدند که مخترع بیت کوین نمی تواند یک شخص باشد. بلکه محصولی از یک گروه برنامه نویسی بزرگ است. در سال های گذشته افراد زیادی بعنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شدند. که هیچ کدام تا کنون به اثبات نرسیده اند. و هنوز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو در پرده ای از ابهام قرار دارد.

قبل از اینکه ایده طراحی و تولید اسکناس‌های دیجیتالی به عرصه ظهور برسد. بیت‌کوین به عنوان ارزی به بازار عرضه شد. که برای معامله و انجام تراکنش‌های مختلف با آن، هیچ واسطه‌ای میان دریافت‌کننده و گیرنده وجود نداشت. ارز دیجیتال بیت کوین در بستری کاملا غیرمتمرکز، امکان معامله میان دو فرد را بدون نیاز به بانک‌ها و موسسات فراهم می‌کند. در واقع، بیت کوین و شیوه جذاب تراکنش با آن، قبل از اینکه ایده پول دیجیتالی به منصه ظهور برسد. پا به دنیا گذاشت

انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال از تنوع زیادی برخوردار هستند. بیشتر آنها کارکرد و ویژگی‌های مشابهی دارند. معروف‌ترین آنها بیت کوین است. اما موارد و گزینه‌های مشهور دیگری هم در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. که از آنها می‌توان به ترون (Tron) ریپل (Ripple) اتریوم (Ethereum) لایت کوین (Litecoin) استلار (Stellar) و مونِرو (Monero) اشاره کرد. این ارزهای دیجیتالی، مشهورتر از گزینه‌های دیگر بازار هستند و به نوعی رهبران بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.

ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان اختراعی جانبی در حین کار کردن روی پروژه پول دیجیتالی به وجود آمدند. این پروژه به دنبال تولید روشی بود. که طی آن در بسترهای دیجیتالی، امکان تبادل و تراکنش مالی مقدور شود اما این سیستم، سیستمی متمرکز بود. بیت‌کوین و انواع ارز دیجیتال در بستری کاملا غیرمتمرکز قابل‌استفاده هستند. و این دستاوردی تصادفی است که در طی کار کردن روی تولید پول دیجیتالی به دنیا معرفی شد

مراحل فرآیند استخراج ارز دیجیتال

مرحله ۱: یک کاربر از طریق کریپتوکارنسی‌های موجود در کیف پول خود تراکنشی را انجام می‌دهد. و سعی می‌کند تا ارز دیجیتال یا توکن مدنظر خود را به شخص دیگری ارسال کند

مرحله ۲: این تراکنش از طریق برنامه‌ کیف پول پخش می‌شود و در آن لحظه منتظر می‌ماند. تا توسط یک ماینر، روی این بلاک چین انتخاب شود. تا زمانی که ماینری آن را انتخاب نکرده است، این تراکنش در «استخر تراکنش‌های تأیید نشده» معلق می‌ماند. این استخر، مجموعه‌ای از معاملات تأیید نشده در شبکه است. که در انتظار پردازش هستند. معاملات تأیید نشده، معمولاً در یک استخر بزرگ جمع‌آوری نمی‌شوند. بلکه بیشتر آن‌ها در استخرهای طبقه بندی شده‌ کوچک قرار می‌گیرند.

مرحله ۳: ماینرهای موجود در شبکه – که گاهی به آن‌ها نود نیز گفته می‌شود. تراکنش‌ها را از این استخرها انتخاب کرده و آن‌ها را به شکل یک «بلاک» درمی‌آورند. یک بلاک در اصل شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌ها – که در این لحظه شامل تراکنش‌های تأیید نشده است. به‌علاوه‌ی برخی اطلاعات اضافی دیگر مانند امضای دیجیتال، زمان‌سنج و غیره می‌شود. هر ماینر، بلاک تراکنش‌های خود را ایجاد می‌کند. و چندین ماینر می‌توانند تراکنش مشابهی را انتخاب کنند که در بلاک آن‌ها گنجانده شود

هر بلاک چین، حداکثر اندازه‌ بلاک خاص خود را دارد. در بلاک چین بیت کوین، حداکثر اندازه بلاک، ۱ مگابایت داده است. ماینرها قبل از افزودن تراکنش به بلاکشان، باید بررسی کنند. که آیا این تراکنش – با توجه به تاریخچه‌ی بلاک چین – برای اجرا واجد شرایط است یا خیر. اگر تراز کیف پول فرستنده‌ ارز، با توجه به سوابق موجود در بلاک چین، از بودجه کافی برخوردار باشد. تراکنش معتبر تلقی می‌شود و می‌توان آن را به بلاک اضافه کرد. ماینرها معمولاً تراکنشی را در الویت قرار می‌دهند که هزینه‌ی تراکنش بالایی داشته باشد. زیرا در این صورت پاداش بالاتری را برای آن‌ها فراهم می‌کند

چهارمین مرحله فرآیند استخراج ارز دیجیتال

 ماینرها با انتخاب تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به بلاک خود، بلاکی از تراکنش‌ها را ایجاد می‌کنند. آنها در بلاک چین برای اضافه کردن این بلاک از تراکنش‌ها به یک امضا نیاز دارند. این امضا که به آن اثبات کار یا «proof of work» نیز گفته می‌شود. با حل یک مسئله‌ بسیار پیچیده‌ ریاضی ساخته شده و برای هر بلاک از تراکنش‌ها منحصر به فرد است. هر بلاک یک مسئله‌ ریاضی متفاوت دارد.

بنابراین هر ماینر روی یک مسئله متفاوت و مختص به بلاک خود، کار خواهد کرد. حل کردن هرکدام از این مسائل به اندازه‌ای دشوار است. که برای حل آن باید از قدرت محاسباتی بالا و برق بسیار زیادی استفاده شود. این همان فرایندی است که به آن ماینینگ می‌گویند.

ماینری که بتواند اولین امضای واجد شرایط را برای بلاک خود پیدا کند. این بلاک و امضای آن را برای سایر ماینرها منتشر خواهد کرد.

اکنون باید سایر ماینرها صحت امضا را با استفاده از داده‌های بلاک پخش شده، تأیید کنند و بررسی نمایند که آیا هش خروجی با امضای موجود مطابقت دارد یا خیر. اگر تطابق داشته باشد، سایر ماینرها اعتبار آن را تأیید می‌کنند و درنتیجه این بلاک می‌تواند به بلاک چین اضافه شود.

الگوریتم اجماع در فرآیند استخراج ارز دیجیتال

در واقع، ماینرها به اجماعی می‌رسند که همگی با یکدیگر توافق نظر دارند، ازاین‌رو به آن «الگوریتم اجماع» می‌گویند. در حقیقت امضا، اثبات کار ‌صورت گرفته و قدرت محاسباتی استفاده شده است. اکنون این بلاک می‌تواند به بلاک چین اضافه شده و به تمام نودهای دیگر در شبکه فرستاده شود.

نودهای دیگر نیز این بلاک را می‌پذیرند. و تا زمانی که تراکنش‌های موجود در بلاک به‌درستی با ترازهای کیف پول فعلی تاریخچه‌ی تراکنش در آن مقطع زمانی مطابقت داشته باشند. آن را در داده‌های تراکنش خود ذخیره می‌کنند.

بعدازاینکه یک بلاک به زنجیره اضافه شد، هر بلاک دیگری که پس‌ازآن اضافه می‌شود، «تأییدیه» برای آن بلاک به‌حساب می‌آید

به عنوان مثال، اگر تراکنش شما در بلاک ۵۰۲ ثبت شده باشد. و بلاک چین دارای ۵۰۷ بلاک باشد، به این معناست که تراکنشتان ۵ تائیدیه – ۵۰۲ تا ۵۰۷ – دارد.

دلیل اینکه به آن تأییدیه گفته می‌شود این است که هر بار که بلاک دیگری پس‌ازآن افزوده شود. بلاک چین مجددا در خصوص تاریخچه تراکنش – ازجمله تراکنش و بلاک شما – به‌طور کامل به اجماع می‌رسد.

درنتیجه می‌توانید بگویید تراکنش شما ۵ بار توسط بلاک چین تأیید شده است. این درواقع همان چیزی است که سایت «Etherscan» هنگام نشان دادن جزئیات تراکنشتان، به آن اشاره می‌کند.

هرچه تراکنش شما تأییدیه بیشتری بگیرد، یعنی هرچه یک بلاک عمیق‌تر در زنجیره جای گرفته باشد. تغییر آن برای هکرها بسیار سخت‌تر خواهد بود. پس از اینکه یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه شد، تمام ماینرها باید مجددا از مرحله سوم شروع کنند. و یک بلاک جدید از تراکنش‌ها را تشکیل دهند.

یوان دیجیتال

به گزارش کریپتونیوز، به نظر می‌رسد بانک مرکزی ژاپن از این موضوع آگاه است. که چین با تعهد نسبت به انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC)، در این مسیر پیشتاز است. در همین حال، سایر بانک‌های مرکزی نیز در حال ورود به مراحل پیشرفته‌ای از پروژه‌های خود هستند. به این ترتیب بانک مرکزی ژاپن می‌خواهد پاسخی برای تغییرات در فضای بین‌المللی آماده کند.

بانک مرکزی ژاپن طرح اولیه خود را «آزمایش مرحله اول» نامیده است. این بانک از توکنی استفاده می‌کند که عملیات اصلی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی را انجام می‌دهد. این طرح آزمایشی بر روی توزیع و موضوعات مربوط به انتشار ارز دیجیتال نیز متمرکز خواهد شد. بانک مرکزی ژاپن می‌خواهد. فناوری دفتر کل (Ledger)، نوآوری‌های مربوط به تاریخچه تراکنش‌ها و راهکار‌های همکاری متقابل با کسب‌و‌کار‌های بخش خصوصی را آزمایش کند.

بانک مرکزی ژاپن اعلام کرده است که طرح آزمایشی اولیه‌اش حدود یک سال زمان خواهد برد. پس از آن وارد مرحله دوم خواهد شد که آزمایش امکان‌سنجی است. این در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که نتایج حاصل از مرحله اول به اندازه کافی امید بخش باشد.

توکیو ابتدا از ایده انتشار ین دیجیتال اجتناب می‌کرد. برخی از مدیران مالی و دولتی بر این عقیده بودند. که سیستم‌های پرداخت الکترونیک موجود در بخش خصوصی، نیاز به جایگزین منتشر‌شده از سوی بانک مرکزی را کاهش داده است.

با این حال، ژاپن به وابستگی به پول نقد مشهور است. به‌خصوص این امر در مورد شهروندان مسن‌تر مشهود است؛ تناقضی غیرمعمول در کشوری که یکی پیشرفته‌ترین‌های جهان در فناوری است.

به نظر می‌رسد. پیشرفت یوان دیجیتال که آغاز به کار آن تا پیش از بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن قطعی است. بانک‌های مرکزی ژاپن و کره جنوبی را به اقدام در این زمینه تشویق کرده است.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

در سال ۲۰۲۰ که سراسر جهان درگیر شیوع ویروس کرونا شد و بازارهای مالی رکود وحشتناکی را تجربه کردند، ارزهای دیجیتال نشان دادند که راه نجات را به خوبی می‌دانند. طوری که درسال ۲۰۲۱، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از یک و نیم تریلیون دلار فراتر رفت. همین موضوع نشان می‌دهد ارزهای دیجیتال نابودشدنی نیستند و آمده‌اند که بمانند.

خیلی‌ها تصور می‌کنند ارزهای مهمی مانند بیت کوین،… رشد قیمتی خود را پشت سر گذاشته‌اند و دیگر برای ورود به این بازار دیر شده است، غافل از آن که در حال حاضر بیش از ۸۰۰۰ ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها آینده بسیار درخشانی را پیش‌روی خود می‌بینند.

پس از آن بیت کوین با یک دوره افت مواجه شد ولی در سال ۲۰۲۰ بیت کوین نه تنها موفق شد از بالاترین قیمت تاریخ خود فراتر رود بلکه توانست از ۵۸ هزار دلار هم عبور کند.

اما این بار بیت کوین مورد پذیرش جهانی قرار گرفته و بسیاری از شرکت‌های بزرگ به صرافت خرید بیت کوین افتاده‌اند و بخشی از دارایی خود را به بیت کوین تبدیل کرده‌اند. یعنی این بار بیت کوین از حمایت نهادی بیشتری برخوردار است.

این روزها نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران و تریدرها به بیت کوین کاملا مثبت است و صرف نظر از این موضوع بیشترین میزان نقدینگی در بین ارزهای دیجیتال از آن بیت کوین است به این معنی که هر زمانی اراده کنید می‌توانید بیت کوین‌های خود را به پول نقد تبدیل کنید. بر همین اساس خرید بیت کوین هنوز هم می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرسود در سال ۲۰۲۱ باشد.

اتریوم که بعد از بیت کوین مهمترین ارز دیجیتال

در جهان محسوب می‌شود، حالا ارزش بازار آن از ۱۵۰ میلیارد دلار فرا رفته و در بین ۱۰۰ دارایی برتر جهان قرار گرفته است. با وجود اینکه اتریوم در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ دلار ارزش دارد اما نشانه‌هایی وجود دارد که خبر از رشد چشمگیر این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ می‌دهد.

توسعه دهندگان اتریوم در حال توسعه بلاکچین اتریوم ۲ هستند که می‌تواند علاوه بر حل مشکل مقیاس پذیری، سرعت تراکنش‌ها در این بلاک چین را افزایش دهد.

اتریوم یکی از پرکاربردترین بلاکچین‌ها محسوب می‌شود و حوزه امور مالی غیرمتمرکز روی آن بنا شده است. امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای در سال ۲۰۲۰ رشد شگفت‌انگیری داشت و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ هم ادامه داشته باشد. این موضوع می‌تواند به افزایش استفاده از اتریوم و در نهایت رشد قیمت آن منجر شود.

نکته مهم‌تر اینکه اتریوم در سال ۲۰۲۱ توانست به سقف قیمتی خود یعنی ۱۴۰۰ دلار  برسد و حتی تا ۲ هزار دلار نیز بالا برود. تحلیلگران اعتقاد دارند، اتریوم در سال ۲۰۲۱ مشابه بیت کوین می‌تواند تا چند برابر آن رشد کند. برخی از تحلیلگران نیز قیمت‌های ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار را برای اتریوم در پایان سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرده‌اند.

مزایایی نئو که آن را از اتریوم متمایز می‌کند

نئو (NEO) که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد، یکی از استارتاپ‌های موفق در حوزه ارز دیجیتال در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. در نگاه اول نئو با کاربردهایی مانند امکان توسعه قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) یک رقیب برای اتریوم محسوب می‌شود.

 اما نئو مزایایی دارد که آن را از اتریوم متمایز می‌کند و آن را ارزشمندتر می‌کند. از جمله پایین‌ترین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه، محدودیت استخراج ۱۵ میلیون سکه در سال (جلوگیری از تورم)، سرعت بسیاری بالای پردازش تراکنش‌ها (۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه)، همکاری با شرکت‌های بزرگ از جمله مایکروسافت، علی بابا و از همه مهم‌تر پشتیبانی از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی که به توسعه‌دهندگان بیشتری اجازه مشارکت در توسعه نئو را می‌دهد.

بلاک چین نئو همچنین پروژه نئو ۳ را در برنامه دارد که می‌تواند تحول مهمی در دنیای بلاک چین ایجاد کند از این رو آینده بسیار روشنی پیش روی ارز دیجیتال نئو قرار دارد.

 

 

Date

02 بهمن 1393

Categories

بازار-فارکس, ارز دیجیتال , پرایس اکشن آموزش رایگان, کارگزار جهانی رگوله شده

Selenefx

نماینده بروکر fxopal

جدیدترین مطالب

11 اسفند 1399

Search